Forum samochodowe » Prawo » Czy mozna jeździć w Polsce na oponach zimowych z kolacami
Napisz nowy temat    Odpowiedz do tematu

Czy mozna jeździć w Polsce na oponach zimowych z kolacami

Autor Wiadomość
ctx

Post2008-11-25, 13:44      Czy mozna jeździć w Polsce na oponach zimowych z kolacami Odpowiedz z cytatem
Często bywam w Szwecji i bez takich opon poprostu nie da sie jeździć. Czy intnieje przepis w Kodeksie Drogowym mówiacy o zakazie używania tych opon

Reklamy

bobek_nst

Miasto: Siemiatycze

Post2008-11-25, 15:32      Czy mozna jeździć w Polsce na oponach zimowych z kolacami Odpowiedz z cytatem
Jazda na kołach z kolcami jest w Polsce zabroniona

JacKill

Post2008-11-25, 18:29      Czy mozna jeździć w Polsce na oponach zimowych z kolacami Odpowiedz z cytatem
A jak to wygląda w Szwecji? Podczas zimy odśnieżają do asfaltu i sypią solą, czy zostawiają warstwę śniegu, bo i tak wszyscy śmigają na kolcu?

Tucuk Peugeot Fiat
205 126p

Post2008-11-25, 20:32      Czy mozna jeździć w Polsce na oponach zimowych z kolacami Odpowiedz z cytatem
Co do Szwecji to bywa różnie co do odśnieżania ale tam jazda na kolcach jest dozwolona! A co do tematu postu tak jak poprzednik zgadzam się jazda w Polsce na oponach z kolcami jest zabroniona!

elmo

Post2008-11-26, 07:44      Czy mozna jeździć w Polsce na oponach zimowych z kolacami Odpowiedz z cytatem
byłem w Szwecji, widziałem takie opony z fabrycznymi kolcami - robi wrażenie. niestety podzielam zdanie poprzedników, jazda w polsce jest zabroniona, kup sobie łańcychy (tylko nie w supermarkecie w promocji...;p)

ctx

Post2008-11-26, 08:35      Czy mozna jeździć w Polsce na oponach zimowych z kolacami Odpowiedz z cytatem
Drogi w Szwecji wygladają podobnie a jednak można jeździć aż do końca kwietnia. Później to tylko mandat za taką jazdę. Wiem że w Polsce jest to zabronione ale nie pytam oto tylko czy jest jakiś artykuł prawny zabraniający właśnie takiej jazdy, bo to że ktoś powiedział że nie wolno nie wystarczy. Napytanie do policjanta by pokazał mi taki przepis odpowiedział że nie wolno i koniec. Oczywiście nie dyskutowałek. Jestem kierowcą od 25 lat i takowego przepisu nie widziałem. Niech prowadzący tę strone policjant ustosunkuje sie do tego pytania.

elmo

Post2008-11-26, 14:37      Czy mozna jeździć w Polsce na oponach zimowych z kolacami Odpowiedz z cytatem
Kodeks Drogowy mówi (znalezione na v10 ) :
Art. 60.

1. Zabrania się:

używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim;
zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne;
ozdabiania tablic rejestracyjnych oraz umieszczania z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów, które ograniczają czytelność tych tablic;
umieszczania na pojeździe znaku określającego inne państwo niż to, w którym pojazd został zarejestrowany.
2. Zabrania się kierującemu:

oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;
używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;
pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;
ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu;
używania opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi.
3. Używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach jest dozwolone tylko na drodze pokrytej śniegiem.

dziabag

Post2008-11-26, 15:35      Czy mozna jeździć w Polsce na oponach zimowych z kolacami Odpowiedz z cytatem
Dodatkowe informacje:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0262.htm
Paragraf 11 ust.7 pkt 6.
Autorzy strony informują, że tekst jest już nieaktualny, ale paragraf 11 nie uległ zmianie.
Obowiązujący tekst znajdziesz tutaj:
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20030320262

Forum samochodowe » Prawo » Czy mozna jeździć w Polsce na oponach zimowych z kolacami
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

";