Forum samochodowe » Prawo » Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu
Napisz nowy temat    Odpowiedz do tematu

Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu

Idź do strony 1, 2  Następny
Autor Wiadomość
listov

Post2008-10-02, 18:06      Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu Odpowiedz z cytatem
Mam pytanie w tej sprawie:

np. Jadę trzeźwy do baru wypijam dwa piwa, wychodzę i idę do domu prowadząc rower.
Zatrzymuje się przy mnie policja i standartowo sprawdzają dokumenty i czy jestem trzeźwy.

Czy po wykryciu alkocholu w wydychanym powierzu grozi mi jakaś odpowiedzialność karna ?

Podkręślam sytuacja zachodzi przy PROWADZENIU ROWERU a nie jazdy.

Reklamy

lewandek Mercedes-Benz
W126 420SE

Miasto: Gorzów Wlkp.

Post2008-10-02, 19:46      JAZDA I PROWADZENIE ROWERU POD WPŁYWEM ALKOHOLU Odpowiedz z cytatem
Nie powinno - ale bywa roznie, podobnie jak siedzenie za kierownica samochodu z wlaczonym silnikiem, bedac pod wplywem alkoholu Smile

dziabag

Post2008-10-02, 20:50      JAZDA I PROWADZENIE ROWERU POD WPŁYWEM ALKOHOLU Odpowiedz z cytatem
Tak przy okazji pytanie do osób zorientowanych. Czy alkotesty używane przez patrole posiadają pamięć pomiarów wykonanych wcześniej? Opowiadał mi ktoś o sytuacji, w której alkotest zabrano do legalizacji, tam odczytano zawartość pamięci, sporządzono raport i wysłano do jednostki użytkującej to urządzenie. Okazało się, że ilość pozytywnych wskazań była większa, niż ilość wniosków o ukaranie za jazdę po spożyciu. Czy taka sytuacja mogła mieć miejsce?

halski1975

Miasto: Łódź i okllice

Post2008-10-03, 20:10      JAZDA I PROWADZENIE ROWERU POD WPŁYWEM ALKOHOLU Odpowiedz z cytatem
Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2

§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Są Prokuratury, które
stosują paragraf 2,ale pierwszy musi być Policjant,który z czegoś takiego zrobi sprawę,ale teoretycznie można.Nikt jeszcze nie podjął się
zdefiniowania PROWADZENIA pojazdu ale po co być pierwszym dokładnie zdefiniowanym ?

halski1975

Post2008-10-07, 15:23      JAZDA I PROWADZENIE ROWERU POD WPŁYWEM ALKOHOLU Odpowiedz z cytatem
Odpowiedź dla dziabaga.Jest kilka urządzeń do badania stanu trzeźwości ,jedne z pamięcią inne nie,ale jest jedna reguła dotycząca ich użycia.Jeżeli wynik badania jest 0,00
mg/l jest obowiązek odnotowania tego w książce urządzenia bez protokołu,jeżeli powyżej musi być sporządzony protokół i zapis w książce.Każda maszynka ma swoją książkę użycia.

I jeszcze jedno nie tylko bada się kierowców na zawartość alkoholu.

dziabag

Post2008-10-07, 20:54      Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu Odpowiedz z cytatem
Dziękuję za odpowiedź.
Moje pytanie jest ściśle związane z pytaniem listov-a. Gdy alkotest wykaże stan, zostaje sporządzony protokół. I co dalej? Czy taki człowiek zostanie, że tak powiem, puszczony wolno i sprawa na tym się zakończy? Czy aby nie jest tak, że delikwent stanie przed sądem, gdzie zostanie np. uniewinniony, bo przecież nie prowadził roweru, jadąc na nim, tylko idąc obok niego - po chodniku.
Poteoretyzujmy dalej. Gdyby sprawa zakończyła się tylko sporządzeniem protokołu, to czy nie było by to pole do nadużyć? Np. kierowca X został skontrolowany. Wynik np. 0,5, aje jest zaradny i przy kasie więc... A policjant też człowiek i uległ pokusie. W protokole znajdzie się wpis, że pozytywny wynik jest po badaniu przeczodnia X , a nie kierowcy X. Gdy jednak stanie przed sądem, trudno będzie ukryć prawdę.
Nie mam zamiaru nikomu nic insynuować. Są to tylko rozważania czysto teoretyczne, ale jak to bywa, prawo sobie, a życie sobie, i takie sytuacje, jak sądzę, mogą mieć miejsce.

halski1975

Post2008-10-07, 21:46      Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu Odpowiedz z cytatem
Prowadzenie roweru?-szukam człowieka ,który odpowie na to pytanie czy prowadzenie to już iść obok i pieszo prowadzić, czy jechać trzymając tyłek na siodełku.Dziecko, które nie umie jeździć rowerem prowadza go tak?Więc pijany pan ,który maszeruje obok roweru też go chyba prowadzi, a jak prowadzi to przynajmniej z gry słów popełnia czyn zabroniony.

Nawiązując do protokołu to sporządza się go po to aby dołączyć go do papierów do sądu i po to on jest.Najczęściej codziennie o wyznaczonej porze przełożony policjanta czyta książkę rejestru dmuchań i policjant musi się z każdego rozliczyć,jak ma pamięć drukują sobie i sprawdzają kiedyś tam.Teraz ,każdy mądry policjant po ustaleniu pozytywnego wyniku niezwłocznie zgłasza ten fakt przełożonemu, a tamten ma swoje księgi i sprawa toku nabiera..

A jak mówisz ,,ze policjant to też człowiek + dalsze wywody...to zawsze tak było tak ,że są tacy co.....życie sobie.

dziabag

Post2008-10-08, 21:43      Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu Odpowiedz z cytatem
Ironizujesz, ale wiesz, o co chodzi.
"Więc pijany pan ,który maszeruje obok roweru też go chyba prowadzi, a jak prowadzi to przynajmniej z gry słów popełnia czyn zabroniony." A jeżeli dwóch pijanych panów idzie po chodniku - jeden prowadzi psa na smyczy, a drugi - rower, to jak zostaną potraktowani? Pierwszy zapewne niewinny, a drugi zostanie ukarany - wszak prowadzi pojazd. Ale obaj mają (bądź nie) jednakowy wpływ na bezpieczeństwo.

Jeśli chodzi o drugi wątek, to nie będziemy go kontynuować, ponieważ zaczynamy zbyt głęboko zaglądać w wewnętrzne sprawy policji.

halski1975

Post2008-10-08, 22:28      Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu Odpowiedz z cytatem
Jeżeli ma być taka sytuacja jak przytoczyłeś to właśnie pijanemu psa wolno prowadzić,musi mieć kaganiec i smycz i musi nad nim panować aby nie wyczerpał znamion art.77 KW,a jego kolega tak samo pijany roweru prowadzić w/g wytyku w artykule 178a KK prowadzić nie powinien.Takie są przepisy i już.

Pawel_Kedziora

Post2008-10-10, 09:36      Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu Odpowiedz z cytatem
Art. 3.

1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.

Osoba prowadząca, pchająca rower uznawana jest w Ustawie jako pieszy.Art.2 a to kieujący nie może być pod wpływem alkoholu. Pieszego można ukarać gdy zagraża bezpieczeństwu bądż zakłóca spokój publiczny.pozdrawiam

halski1975

Post2008-10-10, 14:57      Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu Odpowiedz z cytatem
Pytanie:Czy osoba pijana pchająca zepsuty samochód prowadzi go ?Nogi ma na zewnątrz,drzwi kierowcy lub okno otwarte i trzyma za kierownicę regulując kierunkiem jazdy i pcha sam.Nie Jelcza np.Fiata CC .Czy łamie prawo.Niech prowadzi po drodze publicznej.Czy popełnia przestępstwo z art 178A kk

Co to jest art.3 u Pawla Kedziory czy to jakiś komentarz ?Dobre te przemyślenia jak sprawa jest już w Sądzie i adwokat może na ich podstawie ,,zbijać ,,wysokość kary.W/w przestępstwo jest raczej bezskutkowe i może prowadzić pojazd prosto,grzecznie nie wadzić nikomu i tak łamie prawo, a jak coś się stanie dokłada się artykuły z KW lub innej ustawy.

Czy słowo prowadzić w artykułach nie jest specjalnie użyte aby stwarzać np.w Sądzie możliwość wybiegu dla obrońców i motania sprawy oczywistej.Nie mogli napisać jechać-kierować ,byłoby wtedy za oczywiste ?

Adwokat M. Stelmaszczyk

Post2012-01-24, 21:49      Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu Odpowiedz z cytatem
listov napisał:
Mam pytanie w tej sprawie:

np. Jadę trzeźwy do baru wypijam dwa piwa, wychodzę i idę do domu prowadząc rower.
Zatrzymuje się przy mnie policja i standartowo sprawdzają dokumenty i czy jestem trzeźwy.

Czy po wykryciu alkocholu w wydychanym powierzu grozi mi jakaś odpowiedzialność karna ?

Podkręślam sytuacja zachodzi przy PROWADZENIU ROWERU a nie jazdy.

Jeżeli w stanie nietrzeźwości nie jechałeś na rowerze, lecz jedynie prowadziłeś rower obok siebie, wówczas nie popełniłeś przestępstwa z art.178a par.2 kk.

Podobnie, jeśli w stanie po użyciu alkoholu i nie jechałeś na rowerze, lecz prowadziłeś go obok siebie, wówczas nie popełniłeś wykroczenia z art.87 par.2 kw.

Prowadząc rower obok siebie jesteś traktowany jako pieszy, a nie osoba prowadząca rower.

link wycięty, admin.

jonesz

Post2012-01-25, 10:44      Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu Odpowiedz z cytatem
Było już i odpowiadałem, policjant nie ma prawa cie ukarać:

http://www.forum.v10.pl/pieszy,poruszajacy,sie,chodnikiem,pod,wplywem,alkoholu,t22589.html

adama35 RENAULT
LAGUNA

Miasto: Tomaszów Maz.

Post2012-01-25, 13:28      Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu Odpowiedz z cytatem
Różnie z tym bywa zależy czy szedł prowadząc rower i nie spowodował on zagrożenia bo kiedyś się spotkałem w jakiejś prasie że pieszy przechodząc przez ulicę w niedozwolonym miejscu i będącym pod wpływem alkoholu spowodował kolizję drogową i jego ukarali i zabrali mu prawo jazdy.

jonesz

Post2012-01-25, 16:54      Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu Odpowiedz z cytatem
adama35 napisał:
Różnie z tym bywa zależy czy szedł prowadząc rower i nie spowodował on zagrożenia bo kiedyś się spotkałem w jakiejś prasie że pieszy przechodząc przez ulicę w niedozwolonym miejscu i będącym pod wpływem alkoholu spowodował kolizję drogową i jego ukarali i zabrali mu prawo jazdy.

Zabrali mu prawo jazdy?? Shocked - szkoda, że nie masz tego artykułu...Sad

Forum samochodowe » Prawo » Jazda a prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

";