Forum samochodowe » Prawo » Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy
Napisz nowy temat    Odpowiedz do tematu

Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy

Idź do strony 1, 2  Następny
Autor Wiadomość
zizi42

Post2008-09-25, 19:26      Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy Odpowiedz z cytatem
Witam serdecznie.26 lat mam prawko,a teraz mam problem z interpretacją przepisów odnośnie miejsca parkowania.Jeżeli jest parking,mieści się na nim powiedzmy cztery pojazdy,nie ma żadnych oznaczeń poziomych, natomiast jest pod znakiem tabliczka inf.o miejscu dla pojazdów przewożących lub kierujących przez osoby niepełnosprawne,to czy inne pojazdy mogą na takim parkingu zaparkować czy nie?Dodam tylko,że tabliczka jest mało widoczna na wys.około1,5m.zasłonięta przez inne pojazdy,choć głownie chodzi mi o sam przepis kodeksu drogowego.

Reklamy

Wiewiór81 Były redaktor :)
Suzuki DL650

Miasto: Warszawa - Mokotów

Post2008-09-25, 20:11      Dylemat parkowania Odpowiedz z cytatem
Jaka dokładnie jest to tabliczka (symbol)?

zizi42

Post2008-09-25, 20:25      Dylemat parkowania Odpowiedz z cytatem
Jest to typowa tabliczka jaką oznaczone są miejsca dla inwalidów tj.biała tabliczka z czarnym nadrukiem osoby siedzącej na wózku inwalidzkim t-29

dziabag

Post2008-09-26, 20:03      Dylemat parkowania Odpowiedz z cytatem
Witam serdecznie.
Ja również jestem zainteresowany odpowiedzią. Wiem, że nie wolno parkować na kopercie. Ale miejsca dla niepełnosprawnych są oznaczane też samym znakiem, lub znakiem i dodatkowo na nawierzchni namalowany jest symbol wózka z osobą niepełnosprawną. Co mi grozi (i czy wogóle) za parkowanie na tak oznaczonym miejscu? Odpowiedzi szukałem w czeluściach internetu, ale jej nie znalazłem. Jeżeli jednak gdzieś jest, to proszę o link.

andrzej2

Miasto: labedy

Post2008-09-28, 19:34      Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy Odpowiedz z cytatem
a czy nie jest tak ze znak z taka tabliczka stoi przy konkretnym stanowisku?
i to na tym konkretnym stanowisku moga parkowac tylko osoby ktore ta tabliczka upowaznia

co grozi?
chyba mandat i pkt

Cytat:
Witam serdecznie.26 lat mam prawko,a teraz mam problem z interpretacją przepisów odnośnie miejsca parkowania.Jeżeli jest parking,mieści się na nim powiedzmy cztery pojazdy,nie ma żadnych oznaczeń poziomych, natomiast jest pod znakiem tabliczka inf.o miejscu dla pojazdów przewożących lub kierujących przez osoby niepełnosprawne,to czy inne pojazdy mogą na takim parkingu zaparkować czy nie?Dodam tylko,że tabliczka jest mało widoczna na wys.około1,5m.zasłonięta przez inne pojazdy,choć głownie chodzi mi o sam przepis kodeksu drogowego.

nie zdziwilbym sie jakby to oznakowanie bylo samozwancze (znaczy ktos sobie tak rezerwuje parking Laughing ).
kto jak kto ale Polak to pomyslowa bestia

tabliczka na wys 1,5 m Laughing
a gdzie war.tech zn. dr. ktore kazdy znak musi spelnic (min. 2m )

Wiewiór81 Były redaktor :)
Suzuki DL650

Miasto: Warszawa - Mokotów

Post2008-09-29, 14:43      Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy Odpowiedz z cytatem
IMHO prawidłowym oznaczeniem miejsca dla niepełnosprawnego jest jest P-20 z P-24, ewentualnie potwierdzone D-18a z tabliczką T-29.
Inne oznaczenia są raczej niezgodne z przepisami...

zizi42

Post2008-09-30, 17:35      Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy Odpowiedz z cytatem
No i po małym szumie chyba się wszystko wyjaśniło.Parking o którym tutaj była mowa,został że tak powiem zakopertowany.Teraz jestem pewien, że tam nie można parkować.Pytanie tylko co z ludzmi ,którzy zostali obdarowani mandatem przez służby straży miejskiej,a było ich codziennie po kilka jak nie kilkanaście osób.

slusarro

Post2009-06-24, 11:14      Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy Odpowiedz z cytatem
Wiewiór81 napisał:
IMHO prawidłowym oznaczeniem miejsca dla niepełnosprawnego jest jest P-20 z P-24, ewentualnie potwierdzone D-18a z tabliczką T-29.
Inne oznaczenia są raczej niezgodne z przepisami...

Do zizi42: Ano takie jest podejście ludzi wychowanych w w III RP do osób niepełnosprawnych.

Pewnie Tata z Mamą nauczyli się radzić w życiu poprzez rozpychanie łokciami. Parkujący będą kłócić się o pół metra znaku, byle tylko móc sobie zaparkować bezkarnie.

Nawet jeśli oznaczenie jest niezgodne z rozporządzeniem a ustawione przed jakąś instytucją, sklepem lub przez spółdzielnię mieszkaniową, to jeśli rodzice nie wytłumaczyli o co chodziło to ja powiem: chodzi o to, żeby osobom mającym problem z poruszaniem się ułatwić dojazd pod wejście, tak, by nie musieli parkować w oddali i iść z dużymi trudnościami na piechotę.

Ale rozumiem, mamy w końcu czasy platformizacji społeczeństwa.

Właśnie dla takich ludzi nieprzystosowanych do życia w społeczeństwie prawo musi być. I musi być ostre. I właśnie przez takie podejście mandaty wynoszą już 500 zł, a z czasem pewnie wzrosną. Sami sobie na to pracujecie.

Poza tym skoro ktoś nie widzi znaku mającego 1,5 m to jako osoba niedowidząca nie powinien siadać za kierownicą.

andrzej2 napisał:
nie zdziwilbym sie jakby to oznakowanie bylo samozwancze (znaczy ktos sobie tak rezerwuje parking Laughing ).
kto jak kto ale Polak to pomyslowa bestia

Pomysłowa, pomysłowa. Żeby zajmować z premedytacją miejsce niepełnosprawnej osobie i kombinować prawnie. Oto Polska właśnie.

Gdy straż miejska napisze pismo do zarządu dróg, to ten zmieni oznaczenie na poprawne.

Jeślii kierowcom brak wychowania, to w końcu postawią prawidłowe oznaczenie.

Jak już tak sprowadzacie wszyscy samochody z zachodu, to może też nauczyć się tamtejszej kultury na drodze.

PiotreW

Post2009-06-24, 13:14      Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy Odpowiedz z cytatem
slusarro napisał:
Parkujący będą kłócić się o pół metra znaku, byle tylko móc sobie zaparkować bezkarnie.
Nawet jeśli oznaczenie jest niezgodne z rozporządzeniem

A może po prostu parkujący chcieliby wiedzieć czy mogą w tym miejscu parkować czy nie, żeby nie dostać mandatyi czy jest to faktycznie miejsce zarezerwowane dla niepełnosprawnego?
Oczywiście zgadzam się ,że powinno się karać kierowców zajmujących miejsca niepełnosprawnym, ale nieraz nie ma wolnego miejsca a kierowca wyskoczy coś załatwić dosłownie na 1-2 minuty. Kogoś takiego nie powinno się oceniać tak samo jak kogoś kto parkuje na kopercie , a tuż obok są wolne miejsca. Ale to,że zarządca drogi nie potrafi postawić odpowiedniego znaku zgodnego z normami i obowiązującymi przepisami to przecież nie wina kierowców.
slusarro napisał:
Poza tym skoro ktoś nie widzi znaku mającego 1,5 m to jako osoba niedowidząca nie powinien siadać za kierownicą.

Oznakowanie polskich dróg trochę pozostawia do życzenia, a obserwowanie znaków to nie jedyna rzecz, na którą musi uważać kierowca w czasie jazdy.Poza tym, nie obrażając niepełnosprawnych, może to ten niepełnosprawny nie powinien siadać za kierownicę jeśli ma niewładne ręce albo nogi itp. Bo jeśli osoba tylko niedowidząca nie powinna prowadzić samochodu to tym bardziej niepełnosprawni.
Inna sprawa to to,że miejsca dla niepełnosprawnych najczęściej są niezajęte. Mieszkam w Warszawie przy Grójeckiej i jest tam jedna koperta i ani razu nie widziałem , aby zajmowała ją osoba niepełnosprawna.

slusarro

Post2009-06-24, 16:26      Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy Odpowiedz z cytatem
Cytat:
A może po prostu parkujący chcieliby wiedzieć czy mogą w tym miejscu parkować czy nie, żeby nie dostać mandaty i czy jest to faktycznie miejsce zarezerwowane dla niepełnosprawnego?

Czyli jedynym kryterium oceny jest dla Ciebie możliwość dostania mandatu?

Cytat:

Oczywiście zgadzam się ,że powinno się karać kierowców zajmujących miejsca niepełnosprawnym, ale nieraz nie ma wolnego miejsca a kierowca wyskoczy coś załatwić dosłownie na 1-2 minuty.

A moze w ciagu tych 1-2 minut ktoś uprawniony nadjedzie? Prawdopodobienstwo jest takie same, jak wtedy, gdy zastawisz na chwilę inne pojazdy. i tu i tu ryzykujesz mandat. Dlaczego 99% ludzii tych '1-2 minuty" wybiera zastawianie parkujących na kopertach lub parkowanie na nich? Obserwuje to na swoim parkingu, gdy ktoś przystaje na chwilkę, to akurat zawsze mnie przystawia. Nigdzie indziej:-)

Cytat:
Kogoś takiego nie powinno się oceniać tak samo jak kogoś kto parkuje na kopercie , a tuż obok są wolne miejsca

Czyli mam rozumieć, że nieprawne parkowanie na kopercie wedlug Ciebie istnieje tylko wtedy, gdy obok są wolne miejsca?

A co, jeśli tylko koperta jest wolna a obok wszystko zajęte? Wtedy kwalifikacja czynu ma być łagodniejsza? Chłopie, to własnie dla takich sytuacji stworzono koperty Smile

Masakra.

Cytat:
. Ale to,że zarządca drogi nie potrafi postawić odpowiedniego znaku zgodnego z normami i obowiązującymi przepisami to przecież nie wina kierowców.

slusarro napisał:

Cytat:
Oznakowanie polskich dróg trochę pozostawia do życzenia, a obserwowanie znaków to nie jedyna rzecz, na którą musi uważać kierowca w czasie jazdy.

Cytat:
Poza tym, nie obrażając niepełnosprawnych, może to ten niepełnosprawny nie powinien siadać za kierownicę jeśli ma niewładne ręce albo nogi itp. Bo jeśli osoba tylko niedowidząca nie powinna prowadzić samochodu to tym bardziej niepełnosprawni.

Smile Smile Smile
Naprawdę nie słyszałeś o odpowiednim oprzyrządowaniu? W stolicy, najbardziej rozwiniętym mieście?

U mnie koperta i znak funkcjonowały przez ileśtam lat normalnie, tzn. straż miejska wypisywała mandaty osobom parkującym na kopercie. Potem weszło rozporządzenie które wprowadziło wymóg dodatkowego oznaczenia znakiem koperty na znaku pionowym i napisem ile jest stanowisk.

Wiele takich "niepoprawnie" oznaczonych stanowisk dla niepełnosprawnych zostało stworzonych jakiś czas temu, przed wprowadzeniem dodatkowych wymogów.

Jeśli więc ktoś przed nowelizacją wiedział, że nie może parkować, a teraz z premedytacją parkuje tam, gdzie oznaczenie jest jeszcze po staremu - to co myśleć o takiej osobie?

Wina zarządców to jedno, ale w takich sytuacjach jasno wychodzi, jak kogoś wychowano, według jakich wartości. A gdy ktoś parkując uważa na paliki i metrowe słupki, to tym łatwiej dojrzy znak choćby był na wysokości "120 w kapeluszu'.

Cytat:

Inna sprawa to to,że miejsca dla niepełnosprawnych najczęściej są niezajęte.

Widzisz to co chcesz. W Krakowie znaleść wolną kopertę to wielka sztuka.

Cytat:
Mieszkam w Warszawie przy Grójeckiej i jest tam jedna koperta i ani razu nie widziałem , aby zajmowała ją osoba niepełnosprawna.

Ile godzin dziennie patrzysz na tę kopertę? Smile Choć to się może brać też stąd, że niepełnosprawni parkują poza kopertami. Ja tak robię, mimo że jest wolna koperta to jeśli tylko widzę wolne miejsce gdzieś obok, staje poza kopertą. A nóż inny niepełnosprawny skorzysta Smile Co roku przybywa wiele tysięcy zmotoryzowanych niepełnosprawnych, bo świadomość możliwości oprzyrządowania pojazdow dla niepelnosprawnych rośnie i dociera nawet do najmniejszych miejscowości (choć jak pokazałeś - nie we wszystkich przypadkach, nawet jak się mieszka w stolicy Wink )

Czytając ten temat nasuwa się jedno zdanie - Polska jako kraj postkolonialny.

PiotreW

Post2009-06-24, 17:01      Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy Odpowiedz z cytatem
Nie tylko mandat jest kryterium. Zgadzam się ,że powinny być miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, ale powinny być porządnie oznakowane.
slusarro napisał:
A co, jeśli tylko koperta jest wolna a obok wszystko zajęte? Wtedy kwalifikacja czynu ma być łagodniejsza?

Czegoś takiego nie napisałem i tak nie uważam.
slusarro napisał:
Naprawdę nie słyszałeś o odpowiednim oprzyrządowaniu?

Pewnie ,że wiem. Uważam ,że to ja powinien się z ciebie śmiać, a nie ty ze mnie. Piszesz ,że niedowidzący nie powinni prowadzić, a słyszałeś może kiedyś o czymś takim jak okulary?
slusarro napisał:
Z Warszawy? Z Grójeckiej? No to chyba faktycznie nie mamy o czym rozmawiać

O co ci chodzi? Wysnuwasz jakieś wnioski o mnie na podstawie mojego miejsca zamieszkania? Mogą być bardzo błędne.
slusarro napisał:
Ile godzin dziennie patrzysz na tę kopertę?

Kiedy siedzę przed komputerem, to wystarczy ,że odrobinę spojrzę w prawo i mam widok dokładnie na miejsce dla niepełnosprawnych. A że trochę przed nim siedzę, to nawet mimowolnie rzucam oko za okno.
slusarro napisał:
Ja tak robię, mimo że jest wolna koperta to jeśli tylko widzę wolne miejsce gdzieś obok, staje poza kopertą. A nóż inny niepełnosprawny skorzysta

Tak myślałem ,że problem miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych bezpośrednio cię dotyka, jak przeczytałem poprzedniego twojego posta. Tylko osoba ,która sama jest niepełnosprawna albo ma kogoś takiego w rodzinie przejmuje się tym problemem. Smutne ,że tak jest w twoim przypadku. Mogę cię zapewnić ,że ja nigdy nie zajmuję miejsc dla niepełnosprawnych. I to nie dlatego ,że nie mam samochodu.

slusarro

Post2009-06-24, 17:08      Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy Odpowiedz z cytatem
Slyszałem o okularach, ale one i tak nie pomagają w dostrzeżeniu znaku. Czy on jest poprawiony czy nie, to nie od okularów zależy czy ktoś zaparkuje.

Zresztą i tak w większości przypadków ludzie oznaczenia szanują, nawet te wadliwe.

Problem dotyczy na szczęście marginesu wychowanego na rozpychanie się łokciami.

robi79 Renault
Megane Coupe 2,0 IDE 146 KM

Miasto: Kraków

Post2009-06-25, 07:46      Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy Odpowiedz z cytatem
Osobiście też nigdy nie zdarzyło mi się zaparkować na kopercie i moja opinia na temat kierowców tak parkujących jest w 100 % zgodna ze stanowiskiem slusarro.
Między innymi dlatego na parkingach pod supermarketami na okrągło obserwuję koperty zastawiane szczególnie przez bardziej ekskluzywne samochody. Mandatu za to i tak nie dostaną bo przecież właściciel sklepu policji wzywał nie będzie, więc stają jak święte krowy. Niektórzy jak by się dało to by pod samą kasę podjechali samochodem.

master81991

Post2010-06-05, 08:21      Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy Odpowiedz z cytatem
A ja mam trochę inne pytanie. Wiem że miejsca do parkowania dla inwalidów są odpowiednio oznaczone ale czy inwalida lub samochód przewożący inwalidę powinni mieć przy sobie jakiś dokument, czy to po prostu tak o się stwierdza?? Bo niedawno miałem taką nieprzyjemną sytuacje że stanąłem obok miejsca dla inwalidów i kiedy wysiadłem z samochodu to zaraz podszedł do mnie starszy pan (ok. 65l ) i może nie był ta sprawny jak ja ale mógł chodzić i w ogóle, wiadomo no i znaczą się na mnie drzeć że lepiej żebym z tond odjechał bo on jest inwalidą i wcześniej nie miał gdzie stanąć i że jak nie odjadę to zadzwoni na policje. Chodzi mi oto czy inwalidzi mają jakieś specjalne dokumenty że mogą parkować na takich miejscach i w ogóle czy nie???

adama35 RENAULT
LAGUNA

Miasto: Tomaszów Maz.

Post2010-06-05, 20:56      Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy Odpowiedz z cytatem
Jak stanąłeś obok miejsca dla niepełnosprawnych to czego on chciał od Ciebie.
Kierowca który chce postawić swój pojazd na takim miejscu musi posiadać Kartę Parkingową którą wydaje Starostwo wzór znajdziesz w necie i żadne inne typu naklejka zaświadczenie od lekarza czy legitymacja rencisty nie są upoważnione do tego.

Forum samochodowe » Prawo » Miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych a przepisy Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

";