Forum samochodowe » Prawo » Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas
Napisz nowy temat    Odpowiedz do tematu

Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas

Idź do strony 1, 2  Następny
Autor Wiadomość
Nefretete

Miasto: Warszawa

Post2007-02-12, 11:23      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
Właściciele aut sprowadzonych z Unii Europejskiej mogą odzyskać kolejny podatek: po akcyzie za samochody, teraz przyszła pora na 500 zł z tzw. opłaty recyklingowej.

Od stycznia 2006 r. płaci ją każdy, kto kupił auto w UE, nieważne jaki rocznik auta. - Wygląda na to, że rząd nie wywinie się kierowcom, bo Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał już wyrok w bardzo podobnej sprawie akcyzy. I jedna, i druga danina mają tę samą prawną rysę: płacić muszą tylko ci, którzy sprowadzili auto z Unii Europejskiej. Z opłaty zwolnione są natomiast transakcje na rynku krajowym. To jawna dyskryminacja, na którą Unia się nie zgadza.

Wiedzą o tym właściciele aut, dlatego masowo zaczęli składać wnioski o zwrot opłaty recyklingowej. W kolejce po swoje pieniądze może się ustawić ponad 700 tys. importerów, bo tyle samochodów sprowadzono z UE od stycznia zeszłego roku. Państwo będzie musiało sięgnąć głęboko do kieszeni, przyjdzie mu przecież oddać prawdopodobnie aż około 400 mln zł. Ale to nie wszystko: dług będzie coraz większy, bo co miesiąc wjeżdża z Unii do Polski 20 - 30 tys. kupionych tam samochodów.

Reklamy

spaced

Post2007-03-19, 14:04      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
witam wszystkich

wlasnie jestem w trakcie rejestracji samochodu sprowadzonego z niemiec.
i okazuje sie ze ta oplata obowiazuje.
jak mozna sie z niej wymigac w swietle tego artykulu?
czy musze ja teraz placic a potem dochodzic zwrotu?
czy ktos ma jakies praktyczne wskazowki?

bede wdzieczny za wszelkie informacje a na pewnoe on erowniez przydadza sie innym w przyszlosci...

pozdrawiam i dzieki za wszelki odzew
zbyszek

sprawa jest bardzi pilna!

Nefretete

Post2007-03-19, 14:22      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
jak sie z niej wymigać... hym...ewentualnie mozna powołac się na art. 90 Traktatu Wspólnoty Europejskiej, który zapewnia swobodny przepływ towarów między państwami członkowskimi .
Lecz w pismie Michała Nurzyńskiego, dyrektora Departamentu Edukacji i Promocji Zrównoważonego Rozwoju Ministerstwa Środowiska można wyczytać:
"Odnosząc się do zarzutów, że opłata, wprowadzona ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji jest niezgodna z art. 90 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), należy zauważyć, że opłata ta nie ma formy podatku czy też cła, bowiem nie trafia do budżetu państwa, lecz na odrębny rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”

czyli blubry starego marycha... ja bym płaciła- bo zapewne w Komunikacji zrobiliby problem, ale zaraz składała bym pismo o zwrot Smile

spaced

Post2007-03-19, 15:05      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
pewnie tak trzeba bedzie zrobic ze zaraz po rejestracji skonstruuje pismo i zloze do rak pan sekretarek w urzedzie komunikacji.
widzialem gdzies oooobszerne argumentowanie dotyczace zwrotu akcyzy ale to bylo dosyc stare opracowanie wniosku chyba z 2004, ale skutkujace.

raczej na proste 'nieplacenie' sie nie nastawiam a na odwolanie i wielomiesieczna walke z polskim w swietle prawa polskiego zlodziejem!!!!!!

zbych

Nefretete

Post2007-03-19, 15:33      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
tak, tylko konstruując takie pisemko na razie mozna powołac się na art. 90 TWE, w przypadku akcyzy mamy tego więcej- Ordynacja Podatkowa art. 75 jak i wyrok ETSu w sprawie Brzezińskiego, jednak i tutaj mozna dać ciała, bo jesli zwracamy sie o zwrot akcyzy po raz kolejny to interesuje nas tylko art.140 ordynacji podatkowej...

Jednak, tak czy siak, warto, 500zeta drogą nie chodzi, zawsze jest na wacikowe Wink

Pamiętaj załączyć do pisma, ksero dowodu wpłaty jak i swoje namiary- m.in. nr konta bankowego.

I daj znać 'co i jak' Smile

NorbertKasprowski

Post2007-04-02, 00:47      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
Mogę pomóc osobom chcącym zarejestrować auto z importu Very Happy

Moderator:

Reklamy umieszczamy w przeznaczonym do tego dziale.
Wiewiór81

koz Ford
Fiesta

Miasto: Wrocław/Gorzów

Post2007-04-05, 23:32      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
Jakby komuś udało się odzyskać tę złodziejską opłatę to dajcie znać tutaj.
Ja też powalcze.

swider

Post2007-04-11, 16:24      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
Opłata recyklingowa - prosta sprawa.
W ustawie prawo o ruchu drogowym jest pewna luka prawna jeżeli chodzi o obowiązującą opłatę recyklingową. Jak powszechnie wiadomo są nią obłożone wszystkie pojazdy sprowadzane na terytorium RP po 1 stycznia 2006 roku. Niby wszystko jasne - ale nie dokońca. Wink
Urzędnicy w wydziałach komunikacji ustalają czy dany samochód podlega tej opłacie sugerując się datą zawarcia umowy sprzedaży danego samochodu. Tak więc każdy właściciel który posiada umowe kupna samochodu z datą wcześniejszą niż 1 stycznia 2006 roku nie będzie podlegał tej opłacie.
No tak ale teraz ktoś powie co sie działo z danym autem przez okres 1 roku??? Można zawsze to wytłumaczyć to faktem iż się jest importerem samochodów, sprowadza sie dużo samochódów, a akurat ten był zepsuty i trzymało się go poza granica kraju w celu naprawy itd itd itd.
Pozdrawiam.

markoo2604

Miasto: warszawa

Post2007-05-30, 15:45      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
właśnie zapłaciłem opłatę recyklingową i zastanawiam się jak napisać pismo o jej zwrot i do kogo się z tym zwrócić/ może macie jakieś pomysły?? Surprised

buckswizz

Post2007-06-05, 15:53      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
witam,jak ktos juz wystosowal pismo o zwrot tego haraczu,to prosilbym o pomoc:co,jak gdzie i do kogo,dzieki

Gazik

Post2007-06-06, 15:28      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
tak, najlepiej dajcie znać na forum bo sam też jestem ciekaw

kolomakufa

Post2008-02-27, 11:52      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
[b]To ciekawe co pisze Nefretete o opłacie recyklingowej. Skąd posiada takie dane i dlaczego są wyssane z palca? Skoro sprawa akcyzy została przegrana przed Trybunałem to dlaczego nadala trzeba za nią płacić? Gdzie wpływają te pisma o zwrot opłaty recyklingowej w takiej ilości? Chyba do Nefretete i Auto Świata, który sprzedał taką informację. :arrow: :wiewior: [/b]

kolomakufa

Post2008-02-27, 12:00      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
Z tego co mi wiadomo, że ustawa narusza art. 90 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) należy zauważyć, że opłata, wprowadzona ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji nie ma formy podatku czy też cła, bowiem nie trafia do budżetu państwa, lecz na odrębny rachunek bankowy NFOŚiGW. A więc z tym art. 90 to ZONK!!!

kolomakufa

Post2008-02-27, 12:06      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
Niestety są juz wymagane inne dokumenty niz umowa udowadniające zakup pojazdu przezd 1.01.2006r. A od niedawna zwroty są dokonywane tylko jeżeli ktoś przedstawi fakturę wystawiona przezd 1.01.2006r. Przypominam tez o tym, że podrabianie dokumentów jest karane (lektura KK).

Marcian89

Post2008-04-20, 15:24      Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Odpowiedz z cytatem
Mam pytanie kupiem samochd w tym miesiacu czy ja tez moge ubiegac sie o zwrot opaty recyklingowej????posiadam jedynie umowe kupna sprzedazy

Forum samochodowe » Prawo » Opłata recyklingowa - nadszedł na nią czas Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

";