Forum samochodowe » Honda forum » Uszkodzona sonda lambda - objawy
Napisz nowy temat    Odpowiedz do tematu

Uszkodzona sonda lambda - objawy

Autor Wiadomość
TomekP


Dołączył: 24 Wrz 2008
Posty: 3

Post2008-09-25, 20:55      Uszkodzona sonda lambda - objawy Odpowiedz z cytatem
Mam kolejne pytanie:
jakie sa objawy uszkodzonej sondy lambda??
 
Reklamy
Tomek


Dołączył: 09 Mar 2007
Posty: 673
Miasto: Rzeszów

Post2008-09-27, 13:52      Uszkodzona sonda lambda - objawy Odpowiedz z cytatem
Cytat:

Sonda lambda (czyli czujnik tlenu) jest bardzo ważną częścią układu wydechowego. Jej działanie ma duży wpływ na emisję spalin oraz zużycie paliwa.

Niesprawna sonda lambda powoduje przekroczenia dopuszczalnej wartości emisji spalin. Innymi negatywnymi skutkami niesprawności sondy lambda jest znaczny wzrost zużycia paliwa sięgający nawet 50 procent oraz obniżenie mocy silnika. Żeby zapobiec takim niekorzystnym sytuacjom zaleca się kontrolę sondy lambda co 30 tys. kilometrów.

- Regularne kontrole i ewentualna wymiana zużytej sondy lambdy są opłacalne zarówno ze względów ekonomicznych, jak i z uwagi na ochronę środowiska - mówi Dariusz Piaskowski, właściciel firmy Mebus, specjalizującej się w naprawie i wymianie układów wydechowych. - Przegląd tego elementu nie jest drogi w porównaniu ze szkodami, jakie mogą wyniknąć z jego niesprawności. Zepsuta sonda lambda ma duży wpływ na nieprawidłowe działanie katalizatora i jego szybkie niszczenie. Dzieje się tak na skutek powstawania niekorzystnego składu mieszanki spalinowej, co prowadzi do uszkodzenia katalizatora i konieczności jego wymiany.

Na zużycie sondy lambdy wpływ ma środowisko, w jakim pracuje. Poddawana jest ona stałemu obciążeniu termicznemu, chemicznemu i mechanicznemu, dlatego starsze sondy mogą zawyżać wartości emisji spalin. W normalnych warunkach sonda działa prawidłowo ok. 50-80 tys. km, sondy podgrzewane osiągają żywotność nawet 160 tys. km. Elementem, który doprowadza do szybszego zużycia sondy lambdy lub jej trwałego uszkodzenia, jest niskooktanowe, zanieczyszczone lub zawierające ołów paliwo.

- Zużycie sondy przyspieszają także cząsteczki oleju lub wody, które w różny sposób mogą przedostawać się do układu wydechowego - powiedział Dariusz Piaskowski. - Do uszkodzenia może doprowadzić również wadliwe działanie instalacji elektrycznej. Należy pamiętać, iż kontrolowanie sprawności sondy lambda ma wpływ na nasze bezpieczeństwo, bowiem na skutek jej niesprawności może dojść nawet do zapłonu katalizatora, a co za tym idzie, całego samochodu.
Autor: (S. I)
 
M@jster


Dołączył: 28 Lis 2009
Posty: 14
Miasto: Przyszowa City:>

Post2009-11-28, 20:08      Uszkodzona sonda lambda - objawy Odpowiedz z cytatem
Napewno wieksze zużycie paliwa..jesli zauwazyles wieksze spalanie paliwa to zrób analize spalin.pozdrawiam
 
Forum samochodowe » Honda forum » Uszkodzona sonda lambda - objawy
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Skocz do: