Forum samochodowe » Prawo » Zawracanie, a pasy ruchu
Napisz nowy temat    Odpowiedz do tematu

Zawracanie, a pasy ruchu

Autor Wiadomość
Fil Honda
Civic VII 5d

Dołączył: 29 Sty 2008
Posty: 52
Miasto: Łódź

Post2012-02-05, 17:19      Zawracanie, a pasy ruchu Odpowiedz z cytatem
Witam wszystkich.
Zawracanie powinno rozpoczynać się ze skrajnego lewego pasa i manewr ten jest jakby podwójnym skrętem w lewo, ale według mnie przygotowując się do drugiego skrętu w lewo nie ma znaczenia jaki pas ruchu zajmę, oczywiście w sytuacji jak na obrazku (tor jazdy czarny). Innego zdania jest mój kolega instruktor, który twierdzi, że zawracając aż do całkowitego zakończenia manewru należy zawsze trzymać się lewego skrajnego pasa (tor jazdy czerwony). Nie znalazłem żadnych szczegółowych wytycznych do Kodeksu które potwierdzałyby interpretację kolegi. Czym poprzeć moje stanowisko? A może ja się mylę?
Zawracanie.gif
 Opis:  
 Rozmiar:  9.29 KB
 Odsłon:  21440 raz(y)

Zawracanie.gif

 
Reklamy
instruktor


Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 1
Miasto: Poznań

Post2012-03-24, 00:04      Zawracanie, a pasy ruchu Odpowiedz z cytatem
Witam.
Sprawa nie jest wcale przemilczana przez Kodeks Drogowy. Mimo że są wyznaczone dwa pasy to generalnie w pierwszej kolejności powinniśmy stosować się do przepisu który myślę stanowi podstawę wszelkich naszych działań związanych z zajmowaniem pozycji na jezdni. Art 16 ust.4[/url] :" Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni". Dopiero w sytuacji gdy prawy pas jest zajęty powinniśmy zająć lewy.
To oczywiście jest rozwiązanie gdy po zawróceniu kontynuujemy jazdę na wprost. Gdyż zawracając prawym pasem od razu lądujemy na prawym zgodnie w/w artykułem. Gdybyśmy chcieli po zawróceniu skręcać od razu w lewo to możemy się ustawić na lewym pasie gdyż z lewego łatwiej jest nam wybrać lewy pas którym dojedziemy do skrętu w lewo.
Lewej krawędzi w czasie zawracania trzymalibyśmy się wówczas gdyby pasy nie były wyznaczone a na tym łączeniu jezdni byłby ustawiony znak D-3 "droga jednokierunkowa".



Pozdrawiam

link wycięty, admin.
p.s. Podpisów też nie można stosować?
 
robi79 Renault
Megane Coupe 2,0 IDE 146 KM

Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 83
Miasto: Kraków

Post2012-04-06, 08:30      Zawracanie, a pasy ruchu Odpowiedz z cytatem
W sytuacji z obrazka jak najbardziej poprawna jest jazda czarnym torem. Z lewego pasa do jazdy na wprost lub zawracania mamy możliwość wybrania pasa ruchu na przełączce. Są tam dwa wyznaczone pasy ruchu i jazda możliwa tylko w jednym kierunku zatem można wykonać drugi skręt w lewo z przełączki wjeżdżając na skrajny prawy, lub zachowując szczególną ostrożność i bacząc na kierowcę jadącego z pasa lewego, na pas środkowy.
Art.22 ust.3
 
Wojtekk20


Dołączył: 13 Sie 2012
Posty: 2
Miasto: Gdańsk

Post2012-08-13, 13:09      Zawracanie, a pasy ruchu Odpowiedz z cytatem
Miałem podobną sytuację na egzaminie i niestety popełniłem błąd.


link wycięty, admin.
 
patrolmac


Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 4

Post2012-08-14, 18:14      Zawracanie, a pasy ruchu Odpowiedz z cytatem
robi79 napisał:
W sytuacji z obrazka jak najbardziej poprawna jest jazda czarnym torem. Z lewego pasa do jazdy na wprost lub zawracania mamy możliwość wybrania pasa ruchu na przełączce. Są tam dwa wyznaczone pasy ruchu i jazda możliwa tylko w jednym kierunku zatem można wykonać drugi skręt w lewo z przełączki wjeżdżając na skrajny prawy, lub zachowując szczególną ostrożność i bacząc na kierowcę jadącego z pasa lewego, na pas środkowy.
Art.22 ust.3


Zgadzam się z przedmówcą, dokładnie tak jest.
 
silvox OPEL
VECTRA C HB

Dołączył: 19 Paź 2011
Posty: 13

Post2012-12-15, 17:20      Zawracanie, a pasy ruchu Odpowiedz z cytatem
Wojtekk20 napisał:
Miałem podobną sytuację na egzaminie i niestety popełniłem błąd.


Jaki ?? Jak pojechałeś, że źle ??
 
Forum samochodowe » Prawo » Zawracanie, a pasy ruchu
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Skocz do: